مدیریت حد و مرز ها

اطمینان از اینکه دیگران به خواسته هایتان احترام میگذارند

ضرب المثلی قدیمی میگوید:

“فنس ها و حصار های خوب, همسایه های خوب را با خود به همراه می آورند”

تعیین حد و حدود و مرز ها در محل کار باعث میشود که محیط کاری پر بازده را برای خود بوجود آورید.شما و دیگر همکارانتان هر کدام ارزش ها,خواسته ها و عقاید خاصی دارید که چه چیزی صحیح و چه غلط است.این تفاوت ها میتواند که به اختلاف, رنجش, عصبانیت, اضطراب و استرس ختم شود.

 

تعیین حد و مرز در محیط کار | ماشین موفقیت

 

آیا رویه کاری همکارتان به این صورت است که دوست دارد کار را تا ضرب العجلش به تعویق بیندازند و آن را دقیقه آخر انجام دهد و تحت فشار کار کند و شما کسی هستید که دوست دارید همه چیز را از پیش برنامه ریزی کنید و آن ها را زود به پایان برسانید؟

کاری که میتوانید بکنید این است که یا با شیوه ی همکارتان کارتان را پیش ببرید و در نهایت دچار استرس شوید و یا میتوانید که چیز هایی که برای افزایش عملکرد موثرتان به آن ها نیاز دارید را کشف و آن ها را درخواست کنید.آیا همکاری دارید که هنگامی که تحت فشار است جیغ میکشد و سر بقیه داد میزند؟آیا این رفتار شما را آزرده خاطر میکند؟پس دینی به خود دارید که به او چیزی بگویید تا او از اثرات منفی رفتارش بر دیگران آگاه شود.

 

از موارد مذکور به عنوان مدیریت مرز ها یاد میکنند.این روش,روشی واضح و قابل اطمینان است که اطمینان حاصل کنید دیگران به خواسته هایتان احترام میگذارند و این احترام احترامی متقابل است.

 

با وقت گذاشتن برای درک و برنامه ریزی مرز ها، شما :

 • قادر خواهید بود که به درخواست هایی که با خواسته هایتان متناقض است نه بگویید.
 • یاد خواهید گرفت که چگونه مستقیما و واضح با اختلافات برخورد کنید.
 • احساس قدرت درونیتان افزایش خواهد یافت.

 

مدیریت مرز ها پروسه و روندی سه مرحله ای است

۱- اینکه از نیازهایتان آگاه شوید

۲-مرز ها را تعیین کنید

۳-این مرز ها را نظارت کنید

 

تعیین حد و مرز در محیط کار | ماشین موفقیت

 

قدم اول: آگاهی از نیازهایتان

 • آیا گاه گاه حس دودلی میکنید که آیا حق این را دارید تا ببینید نیاز هایتان برطرف شده یا نه؟
 • آیا عموماً و مرتباً از اینکه از حق خود دفاع کنید اجتناب میکنید,میگذارید هر چه هست پیش آید و بگذرد و به موقعیت های منفی واکنشی نشان نمیدهید ؟
 • آیا با انجام کارهایی که واقعا و قلبا دوست ندارید انجامشان دهید موافقت میکنید و بعدا از قبول آن پشیمان میشوید؟

 

همه ی نشانه های بالا حاکی از این هستند که  شما تلاشی نمیکنید که نیاز های خود را برطرف کنید و همچنین مرز های خود را هنوز تعیین نکرده اید.برخی از ما این عقیده و باور را داریم که برای اینکه با دیگران همراه شویم باید بیش از آنکه برایمان سودی به همراه داشته باشد از خود مایه بگذاریم که این عقیده خود جای نقد و پرسش دارد.شاید که فکر کنیم مطرح کردن نیاز هایمان خودخواهیست و این صفت,صفتی مذموم در حیطه کار تیمیست.و بخاطر همین هم ممکن است بگوییم که مثلاً”هرچه تو انتخاب کنی و بگویی عالی است” و ممکن است با انجام کار هایی موافقت کنیم که هم نمیخواهیم و هم نباید انجامشان دهیم.

 

این راه حل و استراتژی ای عالی برای جلوگیری از کشمکش و ستیزه با دیگران است.اما متاسفانه همین کار میتواند به تولد کشمکشی درونی در شما منجر شود.بخاطر اینکه انرژی و قدرتتان از دستتان میرود و نمیتوانید چیزی را که میخواهید بدست آورید ممکن است که عصبانیت و ناراحتی و تنش را در درون خود انبار کنید و در نهایت این تنش و عصبانیت به قدری زیاد میشود که از حد تحملتان خارج میشود.خیلی بهتر است که بجای این کار نیاز های خود را بشناسید و سپس مطمئن شوید که این نیازهایتان برطرف شده اند و بهشان به طور مناسبی رسیدگی کردید.

 

نکته:

چه به نیاز های خود توجه کنید و چه نه بالاخره از راهی این نیازهایتان برطرف خواهند شد که البته این راه لزوماً راه خوبی نیست.به طور مثال اگر شما به چهارچوب و ساختاری نیاز داشته باشید و به این خواسته تان توجه نکنید ممکن است که برای همه چیز جدول و برنامه و گراف بکشید و ممکن است که همکارتان از این کار متنفر باشد.

اگر دوست دارید که همه از شما خوششان بیاید ممکن است که از هر کشمکش و جنجالی اجتناب کنید و اما این موضوع سبب میشود که افراد تصمیمات ضعیفی را اتخاذ کنند.درست و صحیح نیست که نیاز های خود را از این طریق برطرف کنید و میتواند که در دراز مدت مشکلات زیادی را برایتان به همراه آورد.

 

واضحترین راه برای فهمیدن و شناخت نیازهایتان فکر کردن و نگاه کردن به زمان هاییست که احساس خشم,تنش و خستگی فراوان و یا حس شرمندگی از بابت بازخوردتان به چیزی را میکردید.همه ی این ها نشانه های این است که نیازهایتان برطرف نشده.

 

هنگامی که این بازخورد ها و احساسات را داشتید، از خود این سوالات را بپرسید.

 • کدام یک از نیاز ها و ارزش هایم برای دیگران قابل احترام نبود
 • واقعا چه میخواستید؟
همچنین بخوانید :   مجموعه آموزش های مدیریت استرس - مدیریت استرس و ایجاد آرامش (بخش 2)

 

سپس عبارات مقابل را تکمیل کنید

حق دارم درخواست……را داشته باشم چون به…….نیاز دارم.

مشکلی نیست که در وقتم بوسیله……صرفه جویی کنم چون به…….نیاز دارم.

به دیگران اجازه نخواهم داد که……….چون به……..نیاز دارم.

 

حد و مرز | آبریت انیشتین | ماشین موفقیت

 

قدم دوم: تعیین حد و مرز ها

هنگامی که در یافتید چه چیز هایی باعث خوشحالیتان میشود تازه قدم اول در این پروسه طویل را برداشته اید.حال شما باید کاری کنید تا به دیگران این اجازه را بدهید که این نیاز هایتان را بشناسند. همکاران و دوستانتان همیشه نمیتوانند این نیاز ها را به تنهایی حدس بزنند.شما باید نیاز ها و مرزهایتان را  با آن ها در میان بگذارید و به آنان یادآوریشان کنید.

 

این راهنمایی ها را دنبال کنید:

 • جسور و واضح باشید. جسورانه و واضح مراوده کنید.با دیگران همکاری کنید و بهشان خواسته هایتان را بگویید تا به نتیجه ی دلخواه همه برسید.با عدم وجود این جسارت و وضوح شما این ریسک را میپذیرید که نیاز های دیگران قبل از نیاز های شما مطرح شود.

 

 • یادبگیرید در موقعیت مناسب “نه” بگویید.اگر به همه چیز پاسخ مثبت دهید آن وقت وقتی نمیماند تا کارها را درست و مناسب انجام دهید و وقت کافی برایشان ندارید.همچنین این ریسک هست که بر روی چیز هایی که واقعا مهمند کار نکنید.از اصول مهم و فوری استفاده کنید تا اولویت ها و نقش و مسئولیت های خود را بشناسید.

 

 • زمانتان را به صورت مفیدی مدیریت کنید.یکی از بزرگترین بخش های مرز بندی این است که برای کار و تفریحات شخصیتان زمان اختصاص دهید.اگر انرژیتان را فقط صرف یکی از این دو موضوع کنید ریسک فرسودگیتان را بالا میبرید که سبب عدم لذت از زندگی میشود.با مدیریت زمانتان میتوانید که کار هایتان را به صورت موثرتری انجام دهید.کار هایتان را اولویت بندی و برنامه ریزی کنید و اگر نیاز است برای انجام کاری نماینده تعیین کنید تا مطمئن شوید از وقتتان عاقلانه استفاده میکنید.این کار باعث میشود که کمتر کار کنید و بیشتر لذت ببرید.

 

 • بر روی اهدافتان تمرکز کنید.رسیدن به چیز هایی که میخواهید نیازمند تعهد است.تعیین حد و مرز همیشه کاری آسان نیست پس تمرکزتان را بشدت بر روی اهداف کلیتان قرار دهید.استراتژی های تعیین اهداف به شما کمک میکنند که به این مهم برسید.

 

قدم سوم: مرز هایتان را نظارت کنید

هنگامی که به برنامه ریزی و تعیین مرزبندی هایتان مشغول میشوید به شما حسی ناگهانی و مرکب از قدرت و کنترل دست میدهد.این حس حسی فوق العاده است که میدانید میتوانید چیز هایی که نیاز دارید را درخواست کنید و سپس آن ها را بدست آورید.همچنین مهم است که این مرز هایتان غیر قابل تغییر و فیکس شده نباشند.گاهاً در زندگی تا حدی انعطاف پذیری نیاز است.مرز های خشک و غیر قابل انعاف ممکن است که بر سر راهتان قرار بگیرند زیرا که نیازهایتان ممکن است با توجه به موقعیتی که در آن هستید تغییر کند.

 

تعیین حد و مرز در محیط کار | ماشین موفقیت

 

اگر فردی باشید که در استفاده از زمانتان بسیار با نظم باشید این نظارت احتمالا به بهره وری بیشتر شما منجر خواهد شد.اما اگر که برای انجام پروژه تان نیاز باشد تا با همکارتان کار کنید و اگر به دنبال حفظ رابطه تان با او باشید شاید نخواهید که با توجه به وقت تعیین شده در برنامه تان به جلستان با او خاتمه دهید.مطمئن شوید که مرزهایی که تعیین کردید مناسب باشند و قابلیت تغییر را بنا به موقعیت داشته باشند.

این را نیز در نظر داشته باشید با این حال که حفاظی خیالی در دور تا دور خود میکشید اما این حفاظ باعث نمیشود از همه اتفاقاتی که در بیرون این حفاظ میفتند سلب مسوولیت کنید.میتوانید هنگامی که از شما درخواست شد کار بیشتری را انجام دهید نه بگویید اما همچنان میتوانید که کمک کنید تا فردی را برای انجام آن کار پیدا کنند.میتوانید کاری را به کسی محول کنید اما همچنان مسئولیت نتیجه ی کار با شماست.

یادتان باشد این حد و مرز ها برای این است که بتوانید موثرتر با دیگران کار کنید و هدفشان این نیست که کاملا شما را از دیگران جدا کنند.

 

نکات کلیدی

بسیار حیاتیست که برای خود مرز تعیین کنید,آن مرز ها را حفظ کنید و نتایج حاصله را مدیریت نمایید.اگر که از این مرز بندی های خود دفاع و پاسداری نکنید ریسک آن را میپذیرید در هنگامی که دیگران از شما سو استفاده میکنند و اذیتتان میکنند,حس عصبانیت و رنجش کنید.اگر شما خود به مرز هایتان احترام نگذارید چطور از بقیه انتظار دارید اینکار را کنند؟

هنگامی که مجموعه ای از مرز های عقلانی و متناسب با موقعیت را تدوین نمایید به خود این قدرت را میدهید تا عواملی که برای سعادت و رضایتتان به آن ها نیاز دارید را بدست آورید.اگر که از شرایطتان رضایت داشته باشید خوشحال تر خواهید بود و بهره وریتان بیشتر خواهد شد.و از آنجایی که این موضوع اصلیترین هدف مدیریت کاریست,این مدیریت مرز ها را برای خود امروزه به اولویت تبدیل نمایید.