“من ترس دارم ، چه باید بکنم؟”

از سالها سال پیش شاید برای اکثریت مردم و ملت ها یک سوال وجود داشته و آن هم این که چه راهی برای موفقیت مالی و سرمایه گذاری وجود دارد و همه دنبال یک راه حل مشترک و قطعی بودند و هستند. من هم خیلی دوست داشتم که یک راه حل به همه اعلام میشد و همه راحت همان راه را می رفتند و به مقصد می رسیدند.

 

۶ نکته و کلید طلایی برای دستیابی به موفقیت مالی

 

اما خوشبختانه یا متاسفانه چنین چیزی ممکن نیست و راهی وجود ندارد که در مورد تمام مردم و ملت های مختلف به طور مشترک جوابگو باشد و صدق کند.

بلکه ممکن است حتی برای هر فردی در روی کره زمین یک راه حل وجود داشته باشد. چون هر شخصی در این دنیا با یک سری خصوصیات منحصر به فرد خودش بدنیا می آید. با یکسری تفکرات، احساسات، دانش ها، ریسک پذیری ها و مسئولیت پذیری ها و دامنه تحمل مختص خودش و در نتیجه مسیر رسیدن به اهداف برای هر فرد مخصوص خود آن فرد است و فقط برای او جواب می دهد.

اما اولین قدم برای این که از زندگی فعلی خود خارج شوید و به سمت موفقیت حرکت کنید این است که ابتدا بدانید از زندگی تان چه می خواهید .

 

“موفقیت مالی” به چه معنی است؟

بعضی افراد مثل آقای هانت، صاحب چاه نفت و مرد مشهور تگزاس در دهه ۱۹۵۰، فکر می کنند پول و ثروت داشتن یک امتیاز است که بعضی ها دارند مثل زیبایی و یا استعدادهای ذاتی. اما این کاملا اشتباه است و اتفاقا داشتن پول و ثروت یک تفریح و یک بازی نیست و خیلی افراد بودن که شاید داستان زندگیشون رو شنیده باشین که در اوج ثروت و رفاه و خوشبختی ، در عین فقر و فلاکت فوت کردن . اما ثروت را میتوان با یکسری اصول و مسیر درست بدست آورد، حفظ کرد و افزایش داد.

•امنیت:

ثروت برای شما و عزیزانتان امنیت به همراه دارد و میتوانید از خانواده تان محافظت کنید. چون هر لحظه در زندگی امکان این هست که شما در معرض و خطر اتفاق های ناگهانی آینده باشید که اگر پول نداشته باشید این اتفاق ها شما را زمین گیر خواهد کرد.

• زیبایی زندگی:

به گفته Spike Milligan ، شاید “پول نتواند برای شما شادی بخرد، اما میتواند یک زندگی زیبا برای شما فراهم کند که این ظاهر زیبای زندگی از لحاظ روحی شما را خوشحال و راضی خواهد کرد و زندگی دلپذیرتری خواهید داشت.

• زمان آزاد:

ثروت در زندگی شما باعث میشود که شما وقت آزاد بیشتری داشته باشید .چون با پول خیلی اتفاقها سریعتر پیش خواهد. مثلا برای رسیدن به یک شهر دیگر وقتی پول دارید با هواپیما سفر می کنید وبه مقصد می رسید ولی وقتی پول ندارید مجبورید با اتومیبل شخصی یا اتوبوس و …… پس شما در وقتتون هم صرفه جویی می کنید و میتوانید به خواسته های بیشتری و به علاقه مندی های شخصی تون برسید که وقتی پول ندارید هیچوقت نمیتوانید این کارها رو انجام دهید. وقتی پول دارید شما هدفها و مسیرهای خودتون رو دنبال می کنید نه هدفهای دیگران .

•آرامش خاطر.

با پول شما برای تمام پیچ و خمهای زندگی آماده اید و نگران چیزی نخواهید بود.اعتماد بنفس دارید و این به شما آرامش می دهد.

ممکن است شما در سنی قصد کنید خانه ای را خریداری کنید و یا هزینه تحصیل فرزندتون را بدهید که در شرایط مختلف مقدار پول و ثروت شما دستخوش تغییر و دگرگونی خواهد شد ،پس شما زمانی از نظر مالی به یک موفقیت دست پیدا کرده اید که دارای مقداری ملک ، اوراق بهادار و یا درآمدهایی در هر مرحله از زندگی باشید که همه این ها برای شما سود اور و ثروت افزون باشد.

هیچکدام از متخصصان، صرفنظر از مدارک حرفه ای و یا دستاوردهای کسب و کار، نمی توانند تضمین کنند که شما در چه زمانی به نقطه عطف شخصی مالی خود برسید. با این حال، اصول و شیوه های کلیدی وجود دارد که هر سرمایه گذار موفقی آن را دنبال می کند و راههایی را که شما نیز می توانید به اهداف خود برسید، را بهبود می بخشد.

 

موفقیت مالی | ماشین موفقیت

 

۱٫ کمتر از آنچه درآمد دارید خرج کنید

شاید به نظر خیلی ساده و آسان باشه است . اما اولین اصل و سخت ترین قسمت مالی زندگی و برای موفقیت مالی شما بسیار ضروری است. نکته مهم دیگری که خیلی در اینجا اهمیت دارد ، این است که شما تفاوت بین “نیاز” و “خواسته” را درک کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است به یک وسیله حمل و نقل برای رفتن از یک مکان به مکان دیگر نیاز داشته باشید، با هزاران پیشنهاد های داغ از جمله “جدیدترین” ،لوکس ترین خودرو، VIP با صندلی های چرمی، سیستم GPS و چرخ های آب کروم و هزار وعده های تبلیغ کنندگان و فروشندگان برخورد می کنید. ولی شما فقط بایداز پول خود برای ملزومات استفاده کنید و اضافی آن را برای آینده نگهدارید . یعنی زمانی که به اهداف خود رسیده اید، آنوقت می تونید افراط کنید.

موقع خرید هر چیزی این جمله را با خود تکرار کنید : آیا واقعا به این محصول نیاز دارم؟

۲٫ به هوش خود اطمینان کنید

هیچ کس علاقه خاصی ندارد که بفهمد در ذهن شما چه می گذرد ولی خود شما باید حواستان به هوش و فکر خودتان باشد.چون فقط شما و خانواده تان ممکن است قربانیان نهایی تصمیمات مالی باشید که میگیرید. به هوشتان اطمینان کنید اما هرگز نباید با هر گونه اقدام سرمایه گذاری که به شما پیشنهاد می شود و اطلاعاتی در باره آن ندارید موافقت کنید .

همچنین بخوانید :   10 قانون موفقیت از زبان موسس هتل های زنجیره ای هیلتون

۳٫ مسئولیت عزیزانتان را بپذیرید

به یاد داشته باشید، شما در کشتی زندگی تنها نیستید و اگر اتفاقی برای شما بیافتد، از قبیل از دست دادن شغل، بیماری جدی، تصادف، ناتوانی یا مرگ زودرس، عزیزان شما هم درگیر مشکلات احساسی و مالی خواهند شد. پس باید آینده نگر بود و قبل از حادثه پیشگیری کرد.

در سه بخش زندگی شما باید دارای بیمه باشید:

· بیمه درمانی

هر لحظه احتمال این که شما یک بیماری، وضعیت پزشکی یا حادثه ای را که نیاز به درمان پزشکی دارد تجربه کنید بسیار زیاد است و هزینه های درمان بعدی می تواند ویرانگر باشد. در نتیجه، داشتن بیمه درمانی باید اولویت اول شما باشد. میتوانید درآمد خود را طوری برنامه ریزی کنید که بخشی از درآمدتان صرف بیمه درمان شود و خود و خانواده تان بیمه شوید.یا از کارفرمای خود بخواهید که اسم شمارا نیز جزو لیست بیمه رد کند تا بتوانید از تسهیلات بیمه استفاده کنید.

· بیمه عمر

یک فرد چه پیر و چه جوان ممکن است دچار حادثه مرگ شود و نیاز به پول کافی برای پرداخت و هزینه های دفن خود دارد و همچنین پولی که بعد از او خانواده و فرزندانش بتوانند به بزرگی برسند و زندگی را ادامه دهند. بیمه عمر می تواند کارگشا و چاره ساز باشد.

· بیمه صندوق اضطراری

همیشه امکان این وجود دارد که ما دچار حوادث و اتفاقهای ناخوشایند از قبیل آتش سوزی .زلزله . سیل و اتفاقهای دیگری که ممکن است زندگی ما را مختل کند.در این مواقع ما باید یک صندوق پس انداز اضطراری داشته باشیم. مبلغ بودجه در صندوق اضطراری شما باید مبلغی برابر با حداقل ۶ ماه درآمد شما باشد.بعضی از شرکتهای بیمه این کار رو می کنند و با استفاده از طرح های مختلف کارگزاران بیمه ، سریعتر میتونید به خواسته تون برسید. اگر از ابتدا که مشغول بکار شده اید ، قانون های طلایی درآمد را انجام بدید، به مشکلی برنخواهید خورد. حتی می توانید از کارفرمای خود بخواهید که ۲۰% را برایتان به حساب دیگری بریزد و برایتان پس انداز شود ولی به هیچوجه حق استفاده از این پول را ندارید .

 

قانون طلایی درآمد:

از درامد خودتون فقط ۶۰% آن را اجازه دارید خرج مصارف زندگی کنید

۲۰% از در آمد تون را باید پس انداز کنید

۱۰% از صرف کارهای شخصی و دلخواه(آموزش. تفریح و….)

۱۰% از صرف امور خیریه

 

بیشترین تلاش خود را بکنید. نه بیشتر و نه کمتر

 

۴- زمان را دوست خودتان بدانید

رسما و جدی به شما بگویم که امنیت مالی برای اکثر مردم و هر خانواده ای نتیجه یک عمر تلاش،اندوختن و سرمایه گذاری است نه یک اتفاق از روی خوش شانسی و یا یک معجزه ناگهانی. هیچ رقمی میلیاردی و ثروتهای هنگفت یک شبه بدست نیامده و نخواهد آمد. که هدایای میلیاردی داشته باشد.

و همه سرمایه گذاری ها اپل یا مایکروسافت نیستند. با این حال، سرمایه گذاری درست با مسیر درست در زمان کافی می تواند منجر به مبلغ های بسیار زیاد و سودهای بیشتر شود. در خودتان عادت به سرمایه گذاری را هر چند کوچک ایجاد کنید.

 

۵- سرمایه گذاری های ریسکی را آغاز کنید

هنگامی که شما بیمه و پس انداز کافی دارید و تعادل بین درآمد و هزینه های زندگی وجود دارد، وقت آن است که سرمایه گذاری های دیگر را در نظر بگیرید. مثل خرید املاک یا اوراق بهادار.

البته توجه داشته باشید که تمام سرمایه گذاری ها بی ثبات هستند و ممکن است به لحاظ هایی بالا یا پایین روند.پس بهتر است درصد بیشتری از سرمایه گذاری های شما خرید ملک یا مستغلات باشد. تعدادی از سرمایه گذاری های ممکن وجود دارد، هر کدام از آنها با ویژگی های سرمایه گذاری متفاوت است.

 

۶٫ آرامش داشتن و طی مسیر طولانی برای رسیدن به موفقیت مالی

در مسیر سرمایه گذاری موارد ریسک زیادی پیش خواهد آمد که خیلی ها توان قبول و تحمل این ریسک ها را ندارند و نخواهند داشت پس بهتر است اگر تحمل این مسائل برای شما دشوار است از راههای ریسک پذیر دوری کنید و راههای با ریسک کمتر را انتخاب کنید . چون هر چند در راه یک سرمایه گذاری اینده درخشانی به شما نشان دهند به بیدار خوابی و نگرانی شب و روز نمی ارزد.

پس لطفا یک نفس عمیق بکشید و بهترین تصمیم را انتخاب کنید که می تواند بر اساس حقایق موجود برای شما باشد. چون بعضی چیزها وجود دارد که نمیتوان آنها را حل کرد، از جمله فرآیند سرمایه گذاریهای اشتباه .

 

سخن آخر:

این که آیا شما یک سرمایه گذار جوان هستید و در حال حاضر به امنیت مالی و سرمایه گذاری فکر می کنید یا یک فرد میانسال هستید که به بازنشستگی و آینده خود نگاه می کند، این کلیدی است که می تواند به شما کمک کند که در وضعیت مالی راحت تر قرار بگیرید. به یاد داشته باشید که دستیابی به امنیت مالی اغلب بخش بزرگی از زندگی شماست و چندمیانبر وجود دارد. که اگر انتخاب های خوبی داشته باشید از بسیاری بلاهای مالی زندگی خود اجتناب کرده اید و بقیه عمر خود را صرف لذت بردن از نتایج و ثمره های سرمایه گذاری تان می کنید.