۳ نوع رابطه سمی که همیشه باید از آنها اجتناب کنید

بزرگترین مشکل در تشخیص یک رابطه سمی این است که شما یاد گرفتید که رفتار سمی را “طبیعی” بدانید.

اولین شغلی که داشتم کار به عنوان پشتیبانی فنی بود. همانطور که می دانید ، کمک به افراد برای کار با اینترنتشان یا تنظیم ایمیل مشتریان است. این کار ممکن است هر از گاهی استرس زا باشد ، اما افرادی که در آنجا کار می کردند عمدتاً مثبت و با نشاط بودند..

 

با این حال ، یکی از افراد ارشد این بخش به شدت منفی بود.او همیشه با چهره ای عبوس وارد اداره می شد و غالباً از تماس هایی که با مشتریان داشت، شکایت می کرد. اگر شما از او درخواستی میکردید، داد بلندی می کشید، هندفونش را در می آورد، به آرامی برمی گشت و بدون گفتن هیچ حرفی به شما خیره میشد. هر وقت او این کار را می کرد ، شما احساس می کردید که به او توهین کرده اید.

 

هر وقت او در شیفت من بود ، من می لرزیدم. احساس می کردم مشکل معده دارم. و فقط من این مشکل رو نداشتم ، در شیفت هایی که او نظارت می کرد ، روحیه همه بسیار تحت تأثیر قرار گرفت و همه احساس بدی داشتند. پس از مدتی ، با وجود اینکه او یکی از قدیمی ترین کارمندان اداره بود، اخراج شد ، که یکی از دلایل آن طرز برخورد عمومی و رفتار عبوس وی بود که بر کل محیط کار تأثیر گذار بود.

 

این یک نمونه ساده اما واضح است که چگونه یک شخصیت سمی می تواند بر افراد اطراف خود تأثیر بگذارد. حالا تصور کنید که او همکارتان نباشد، بلکه دوست شماست. شما زمان بیشتری را با او می گذرید ، بنابراین تأثرگذارتر است. حال تصور کنید که چهار دوست دیگر هم مثل این دارید و همه در کنار هم قرار دارند. بنابراین، شما در اطرافتان یک گروه از افراد سمی دارید که بر شما تأثیر می گذارند تا منفی تر ، مضطرب و غیرمولد تر باشید. در صورت گذراندن وقت با چنین افرادی ، چگونه می توانید پیشرفت کنید و به موفقیت برسید؟

 

چند نوع شخصیت سمی وجود دارد که بهتر است با آن ها آشنا شوید.

ممکن است برخی از آنها از بقیه بدتر باشند ، اما در نهایت همه آنها افرادی هستند که شما باید آن ها را از زندگی خود حذف کنید.

وجه مشترک همه ی این شخصیت های سمی ، به نوعی عدم مسئولیت در آن هاست.

 

 

۱.شخصیت سمی تنبل

نداشتن مسئولیت در قبال زندگیشان

این افراد که آسایش شخصی خود را بالاتر از هر چیز دیگری در اولویت قرار می دهند. آنها آرزوها یا اهداف خاصی ندارند و حتی اگر داشته باشند ، هرگز برای رسیدن به آنها اقدامی نمی کنند. این افراد به هیچ وجه در زندگی به چیزی نمی رسند زیرا هیچ تلاشی برای آن نمی کنند. آنها نه می خواهند سعی کنند اوضاعشان را بهتر کنند. نه می خواهند زندگی خود را وقف کسی کنند نه می خواهند مسئولیت پذیر باشند. آنها کاملاً و کاملاً خودخواه هستند.

 

 

تشخیص رفتارهای سمی:

آنها شغل های بی معنی دارند و کارهای نیمه وقت انجام می هند.. معمولا با والدین ، ​​دوستان یا همخانه زندگی می کنند و کاملاً رابطه ی خوبی با آنها دارند. و از این که سربار شخص دیگری باشند، احساس گناه نمی کنند. در حقیقت، آنها انتظار دارند که افراد دیگر، آنها را تأمین کنند. آنها معمولاً مسائل را جدی نمی گیرند.

آنها به جای مسئولیت در زندگی واقعی ، فعالیتهایی را انجام می دهند که مسئولیت ها را شبیه سازی می کند (مثلاً بازی های ویدئویی) یا چیزهایی که به آنها کمک می کند از مسئولیت فرار کنند (به عنوان مثال شرکت در مهمانی ها و…)

 

 

چرا این شخصیت های سمی خطرناک هستند:

گذراندن زمان با این افراد، کم کم ذهن شما را آلوده می کند. شما شروع به فکر می کنید: “هی، به آنها نگاه کن ، زندگی شان چندان بد نیست.” شاید من خیلی زیاد کار میکنم یا  شاید توقع من زیاد است. شما هرگز نمی توانید آنها را به فردی مسئول تبدیل کنید. آنها باید به تنهایی به آن نقطه برسند ، مهم نیست که شما چقدر تلاش کنید روی آنها تأثیر بگذارید.

اگر توسط افرادی احاطه شده باشید که همت بلندی ندارند یا سخت کوش نیستند و کاملاً خوشحالید که همیشه در جای خود ایستاده اید و هرگز رشد نمی کنید ، به آرامی با این طرز فکر سازگار خواهید شد.

این هشدار به شما داده شده است.

 

 

۲.شخصیت سمی تخریب کننده

فقدان مسئولیت پذیری در برابر انتخاب‌های هیجانی و زندگی خود

با رفتار پرسر و صدایشان، نادیده گرفتنشان  بسیار سخت است. کسانی که شخصیتهای مخرب دارند. برداشت شما را مسموم می کنند و تمام جهان را در زیر یک نور منفی قرار می دهند. آنها به جای این که به درون نگاه کنند و متوجه اشتباهات شان شوند ، همه کس و همه چیز را مقصر می دانند. آنها معتقدند که هرگز مسئول اتفاقاتی که برای آنها رخ می دهد نیستند ، بلکه فقط یک قربانی هستند.

 

 

تشخیص رفتارهای سمی:

آنها افرادی نمایشی هستند، که درباره ی مسائل ریز و درشت بحث و گفتگو  می کنند و بدون ارائه راه حلی برای مشکلات به ابراز عقاید منفی درباره ی آنها می پردازند.

 

آنها فکر می کنند بیشتر از دیگران رنج می برند ، با پلیدی مبارزه می کنند و اگر مخالف آن ها باشید خصمانه برخورد می کنند. آنها بصورتی هیجانی عمل می کنند و معتقدند که احساسات آنها از همه چیز مثل منطق، واقعیت و حتی احساسات دیگران مهم تر است. آنها هیچ علاقه ای به یادگیری یا بهبود خود ندارند. سایر جهان بینی ها با آن ها بیگانه است بنابراین به سرعت ردش می کنند.

 

در عین حال ، آنها تصور می کنند حق زیادی برگردن شما دارند و انتظار دارند شما و دیگران به آنها “مدیون” باشید. آنها همیشه از شما انتظار دارند كه در مواقع نیاز در آنجا حضور داشته باشید ، اما تلافی نمی كنند. اگر شما خودتان را وقفشان نکنید ، آنها طلبکار خواهند بود و جملاتی از این دست می گویند مثل “چگونه می توانی خانواده ات را رها کنی” ، “تو دوست بدی هستی” ، و “تو خودخواهی و به من اهمیتی نمی دهی. “

 

آنها دائماً سعی می کنند شمارا گناهکار جلوه دهند ، و چون شما آدم خوبی هستید ، معمولاً تسلیم خواهید شد.آنها از نقاط ضعف شما آگاه هستند و از آنها سوء استفاده خواهند کرد.به راحتی می توانید با استفاده از چیزهایی که می گویند این نوع رابطه را تشخیص دهید:

  • من شانس ندارم
  • چرا چیزهای بد فقط برای من اتفاق می‌افتد
  • هیچ ادم خوبی در دنیا وجود ندارد. من هرگز نمیتوانم خوشحال باشم
  • هیچ مرد / زن خوبی وجود ندارد.
همچنین بخوانید :   مجموعه آموزش های مدیریت زمان – بهره وری شما چقدر بالاست؟ (بخش چهارم)

 

آنها احساس می کنند که بدون تلاش موفق هستند و احساس می کنند که هرکس و هر چیزی عامل مشکل است … جز آنها. مهم نیست که چقدر چیزهای خوب به دست می آورند ، آنها همیشه روی چیزی منفی متمرکز می شوند و برای حل مشکلاتشان همیشه به شما متوسل می شوند.

 

 

چرا این شخصیت های سمی خطرناک هستند:

قرار گرفتن در اطراف شخصیتهای سمی باعث می شود احساس تنهایی ، اضطراب و افسردگی کنید. شما سعی خواهید کرد که به آنها کمک کنید تا مشکلات خود را حل کنند و به آنها کمک کنید که احساس بد نکنند اما این بیهوده است. از آنجا که شما “فرد خوبی” هستید ، مسئولیت احساسات خود را به عهده می گیرید ، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که مجبور باشید این کار را برای هر کسی انجام دهید. شما مسئول احساسات شخص دیگری نیستید.

هر فرد نرمالی که به خود احترام می گذارد هرگز با این نوع تب و تاب ها کنار نمی آید. شما وارد بازی با یک شخصیت سمی مخرب شده اید، بیرون بروید. همین حالا!

 

 

۳. شخصیت سمی زالوگونه

عدم مسئولیت نسبت به تکیه بر خود

زالو نوعی کرم است که از خون تغذیه می کنند. آنها به شما می چسبند ، عصاره وجودتان را می گیرند و در عوض هیچ چیزی به شما نمی دهند. افرادی که اینگونه عمل می کنند ، معروف به زالو یا مفت خور هستند، در عوض چیزهای زیادی می گیرند، چیزی به شما نمی دهند.. آنها غالباً از شما پول یا چیزهای دیگری قرض می کنند ، اما به ندرت آنها را برمیگردانند.

بر خلاف دیگر شخصیت های سمی ، آنها کاملاً از کارهایی که می کنند آگاه هستند. آنها این کار را با هدف انجام می دهند. آنها ، بیشتر هنرمندانی با اعتماد به نفس هستند. اغلب کاریزماتیک و جذاب هستند که باعث می شود تا بتوانند از شما اطمینان بگیرند و از شما استفاده کنند ، تا زمانی که از نظر مالی و عاطفی از شما تغدیه می کنند شما را رها نمی کنند.

 

 

تشخیص رفتارهای سمی:

آنها دائماً از شما می خواهند برای آنها کاری انجام دهید.آنها همیشه از شما انتظار دارند در برابر درخواستشان پاسختان  مثبت باشد. شما معمولاً باید آنها را حلق آویز کنید تا طلبتان را به شما برگردانند یا آنچه را که بدهکار هستند بپردازند. در ابتدا ، آنها سعی می کنند تا آن را به تعویق بیندازند ، سپس مانند اینکه به شما لطف کنند ، عمل می کنند. با گذشت زمان ، آنها به احتمال زیاد با شما دشمن خواهند شد و برای  “جسارتی” که برای بازپرداخت پول یا اقلام خود نسبت به آنها خواهید داشت ، با شما خصمانه برخورد خواهند کرد.

 

 

چرا این شخصیت های سمی خطرناک هستند:

این چنین افرادی که از شما استفاده می کنند، هیچ چیز مفیدی برای زندگی شما ندارند. آنها آنقدر از شما می گیرند و می گیرند تا چیزی نماند ، سپس به سمت قربانی بعدی حرکت می کنند. آنها باعث می شوند بدون هیچ دلیلی احساس گناه کنید و مسئولیت های خود را بر روی شما قرار می دهند. این روابط همیشه یک طرفه هستند.از شما انتظار دارند که همیشه در کنارشان باشید و هر آنچه را که لازم باشد در اختیار آنها قرار دهید ، اما انتظار نمی رود این کار را برای شما انجام دهند.زالوها سم هستند و باید کاملاً از زندگی شما ریشه کن شوند.

 

 

3 نوع رابطه سمی که همین الان باید آن ها را کات کنید | ماشین موفقیت

 

 

آیا افراد سمی تغییر می کنند؟

اگر با خواندن این مطلب ، یک فرد نزدیک را در زندگی خود سمی تشخیص دادید ، اولین حس شما این است که احتمالاً به دلایلی فکر می کنید، آنها استثنا هستند. البته که آنها سمی  هستند ، اما شما نمی خواهید به راحتی از آنها کنار بکشید. تصور می کنید می توانید آنها را تغییر دهید ، روی آنها تأثیر بگذارید ، آنها را برای خود نگه دارید.

 

آنها افراد بدی نیستند بلکه فقط به کمک نیاز دارند. درست است؟

دقیقا به همین دلیل است که می خواهم این نکته مهم را برجسته کنم: شما نمی توانید آنها را تغییر دهید! حتی اگر بخواهید. و خودتان را برای این کار قربانی کنید. شما نمی توانید آنها را تغییر دهید و البته این به این معنی نیست که آنها نمی توانند تغییر کنند.اصلا. اما آنها بایدخودشان مایل به پذیرش نقایص خود باشند و مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرند.

 

و در صورتی که اگر آنها مسئولیت زندگی خود را بر عهده  میگرفتند، هیچ یک از توضیحات فوق را شامل نمی شدند.

کمک به کسی که مایل به تغییر است، بد نیست – این همان کاری است که من برای امرار معاش انجام می دهم – اما شما نمی توانید کسی را که نمی خواهد تغییر کند، تغییر دهید. مهم نیست اگر آنها بگویند که می خواهند تغییر کنند ، مهم این است که آنها چه کاری انجام می دهند.مسئولیت مستلزم اقدام است. شما در صورت ادامه رفتار سمی آنها ایستادگی نخواهید کرد و به آنها اجازه می دهید روی زندگی تان اثر بگذارند.

 

کلمات بر روی افراد سمی تأثیر گذار نیست. تنها راه تأثیرگذاری بر روی آنها ، رهبری رفتار است. اما این به عهده آنهاست که آیا آنها پیروی می کنند یا خیر. هر کدام از ما انتخاب های خودمان را داریم. یک فرد غرق شده که حاضر نیست کمک شما را بپذیرد، به پشت شما خواهد پرید و شما را با آنها به پرتگاه فرو می برد. در هنگام بروز بحران در هواپیما ، والدین باید قبل از کمک به فرزندان خود ماسک اکسیژن خود را قرار دهند.در غیر این صورت ، آنها نمی توانند به دیگران کمک کنند.

 

بنابراین ، شخصیت سمی که تمایلی به کار روی خود ندارد ، تغییر نخواهد کرد. درعوض ، آنها سرانجام شما را به سطح بدبختی خود می کشانند. در آن مرحله ، شما نه نمی توانید به آنها کمک کنید نه به خودتان.قطع ارتباط افراد سمی بهترین تصمیمی است که می توانید در زندگی خود بگیرید و کاملاً مطمئن باشید که انتخاب صحیحی را انجام داده اید.